Kulinarny Dzień Babci i Dziadka

Styczeń niesie ze sobą nie tylko NOWY ROK ale także ukochane przez seniorów Święto! Dzień Babci i Dziadka. Od dziecka biorą oni aktywny udział w życiu wnucząt. Zawsze służą dobrą radą i pomocą. Ich miłość jest bezwarunkowa. Kształtują naszą osobowość, wspierają nawet jeśli nie zgadzają się do końca z naszymi wyborami i oczywiście rozpieszczają. 

Z tych powodów zasługują nie tylko na wyjątkowe życzenia ale i niezapomniany prezent! Zazwyczaj też to oni szykują specjalnie dla nas wyjątkowe potrawy, nasze smaki dzieciństwa o których można by rozprawiać do rana.

Rodzinne gotowanie

A gdyby tak zamienić się tego jednego dnia rolami? I od rana do wieczora kulinarnie ich zaskoczyć. Pyszne śniadanie, obiad i kolacja. Czyż nie brzmi to kusząco?

Seniorzy niejednokrotnie borykają się z dietą dostosowaną do ich potrzeb. To jednak nie powód by tego dnia odpuścić i na kanwie zaleceń lekarskich, nie przygotować wymarzonego kulinarnego dnia Babci i Dziadka. Zanim jednak zaczniecie ten dzień – zastanówcie się co Wasi dziadkowie lubią. I jak bardzo są postępowi.

Twoi dziadkowie są tradycjonalistami?

Bez obaw! I te kuchnie możesz im zaserwować w nowoczesnym stylu. Na śniadanie zamiast tradycyjnej jajecznicy rewelacyjnie sprawdzą się jajka po turecku. Ich przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu a walory wizualne oraz dietetyczne skuszą każdego. Z zup wybraliśmy krem z dyni, który działa przeciwzapalnie i wzmacnia układ odpornościowy. Na danie główne aby uszczęśliwić dziadka polecamy nogę kaczki, obowiązkowo z kopytkami ale ziołowymi oraz buraczkami.

Skoro ma być nowocześnie ale tradycyjnie to może szarlotka ale obowiązkowo z lodami, własnej roboty. I oczywiście na ksylitolu. Nie chcemy przecież aby cukier nagle podskoczył.

Twoi dziadkowie kochają kuchnię włoską?

Żaden problem. Śniadanie rozpocznijcie obowiązkowo od cappuccino i pan brioche. Każde włoskie miasteczko posiada swoje własne, lokalne przysmaki dlatego sami zdecydujcie na co macie ochotę tego dnia. Na obiad oczywiście – pizza. Ale żeby urozmaicić bądź przekonać dziadków na przykład do opcji vege, jej spód możecie wykonać z cukinii.

Kolacja powinna być najdłuższym i najważniejszym zarazem posiłkiem, jeśli chcecie poczuć klimat Italii. My wybraliśmy na ten wyjątkowy wieczór tagliatelle z domowym pesto.

Gotowanie z babcią

Marzyła im się podróż do Grecji?

Działaj! Rozpocznijcie ten dzień od strapatsada, czyli greckiej jajecznicy.  Potrzebne Ci będą oczywiście jajka, pomidory i feta. Na obiad polecamy Gyros Hirinos, najpopularniejsze danie kuchni greckiej.

Wolno opiekane mięso wieprzowe, które jest podawane z pitą, pomidorami oraz ziemniaczkami Meze i tzatzikami.

Na kolacje proponujemy odpowiednio doprawione warzywa pod pierzynką z oliwy.

Jeśli jednak chcielibyście aby dziadkowie uczestniczyli w procesie przygotowania tych dań to może warto wybrać się wspólnie na kurs gotowania. Podczas którego nie tylko, nauczycie się dobierać smaki ale także spędzicie ze sobą, magiczny, pachnący ziołami i przyprawami z całego świata – czas.

A babcia może przekona się do robota kuchennego, będzie miała bowiem okazję wypróbować nie jeden sprzęt firmy Beko, który ułatwia życie perfekcyjnej Pani domu. 

Nie sądzicie by dziadkowie mieli siły na kurs? A sami nie podołacie ze stworzeniem tych dań? Zamówcie catering. Jutrzenki 76 indywidualnie dopasuje menu do Waszych potrzeb. 

Jesteśmy przekonani, że lepiej późno niż później i w starym dobrym stylu uczcić ten dzień, smakując wspólnie potraw z każdego regionu świata. 

Rozglądasz się za salą na imprezę karnawałową w Warszawie?

Sprawdź naszą ofertę sali na wyjanem w Warszawie. Lokalizacja blisko centrum, dla 150 gości.

Sprawdź naszą propozycję