Moja wina

Pamiętacie film “Francuski pocałunek” z Meg Ryan i Kevin Klinem? Przy okazji zbliżającego się Szampańskiego Dnia Kobiet, nie mogłam nie wspomnieć o tej ekranowej historii. 

Zapewne wielu z Was kojarzy jedynie kwestie związane z jakże owocnym romansem, ale jeśli obejrzycie ten film po raz drugi zauważycie piękną i “płodną” winnice ojca Luc`a. 

Oj, chyba uległabym bez zasatnowienia widząc te piękne winogrona i czując ten niesamowity zapach unoszący się w powietrzu tego lata. 

Wróćmy jednak na “ziemię”. Ósmy marca zbliża się wielkimi krokami, a my w GoCook tylko czekamy na pierwszy tego dnia, wystrzelony korek szampana.

letnie przyjęcie przy winie

Co my wiemy o winie? 

Jakie wino dobrać do ryby a jakie do mięsa, czy powinnam otworzyć to czerwone półwytrawne czy jednak deserowe? Nie martw się – nie tylko Ty zadajesz sobie te pytania podczas celebracji. Dlatego warto posłuchać specjalisty w tej dziedzinie czyli sommeliera. I tu moi drodzy przemiłe zaskoczenie bo naszym sommelierem GoCookowym jest kobieta! Patrycja Wajer. Korzystając z okazji postanowiłam zadać jej kilka kluczowych pytań.

sommelier

Kim jest sommelier?

“Sommelier z samej definicji to osoba, która swoją profesjonalną wiedzą służy jako doradca w zakresie wyboru wina i go serwuje najczęściej w restauracjach czy winebarach.”

Zatem chyba, nie będziemy już miały problemu by dobrać odpowiednie wino na ważną dla nas uroczystość. 

spotkanie przy winie

Co wpływa na smak wina?

“Na smak wina przede wszystkim ma wpływ to skąd pochodzą winogrona do jego produkcji. Ich położenie geograficzne oraz czynniki zewnętrzne. Gleba w jakiej wyrosły krzewy i klimat w jakim przyszło im dojrzewać. Znaczenie ma też, kiedy nastąpił zbiór danych winogron, jakie szczepy znajdują się w danej butelce, metodaprodukcji, starzenie lub nie w beczkach, jak było przechowywane – to tak w małym skrócie.”

Mmm. może dlatego z taką łatwością Luc, zdobył Kate. Miał ukrytą “broń” w postaci nieziemsko pysznego wina. Co nie zmienia faktu, że podczas tych niezliczonych degustacji stajemy się czasami niesamowicie głodni. Dlatego może wspólnie wybierzmy menu na ten wieczór zanim bąbelki uderzą nam do głowy?

deska serów

Winne menu 

Gdy organizujemy spotkanie przy dobrym winie nie możemy zapomnieć o idealnie dopasowanych na ten wieczór przekąskach. Skromne ale nieziemsko pyszne. W prostocie tkwi siła, dlatego nie będziemy Wam proponowali skomplikowanych w wykonaniu potraw. 

Na wstępie zamiast tradycyjnej deski serów proponujemy racuchy ze szpinakiem i kozim serem. Zamiast tych dyskontowych chipsów serwujemy handmade chipsy z tymiankiem.  

Tradycjne kanapki zastąpimy tartaletkami z purplnikla z dodatkiem sera camembert, buraka oraz miodu.  

Ten wieczór nie byłby perfekcyjny gdyby nie carpaccio z pomidorów, które będzie stanowiło magiczną kolaboracją z białym winem.  

Dla tych, którzy jednak chcieliby podjeść przed następną turą toastów polecamy chrupiące tosty z ricottą oraz śliwką.  

Przygotowanie przekąsek do wina nie jest jak widzisz zbyt skomplikowane. Jednak po co tracić czas? Podczas gdy tego wieczoru na naszym stole znajdziesz niejedną przystawkę, nie wspominając już o kulinarnych niespodziankach, o których nasz szef kuchni zabronił mówić. 

 

jedzenie do wina

Czy podczas jednego wieczoru jesteśmy w stanie nauczyć się smakować wino?

“Tak. Jak uda mi się przy okazji zaszczepić chęć dalszego poznawania i zgłębiania ze mną tej wiedzy to będzie mi niezmiernie miło.”

Moje drogie nie pozostaje nam zatem nic innego, niż wspólne spotkanie w Akademii kulinarnej GoCook wraz z Pati! Może uda nam się spotkać naszego polskiego Luc`a. Tylko, która z nas zostanie Kate? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielimy osobiście. Do zobaczenia!

 

Rozglądasz się za salą na spotkanie Wielkanocne w Warszawie?

Sprawdź naszą ofertę sali na wyjanem w Warszawie. Lokalizacja blisko centrum, dla 150 gości.

Sprawdź naszą propozycję