Otwarcie sezonu na Jutrzenki76

Przyznać się, komu już udało się w tym roku skosztować kiełbaski z grilla albo pieczonego w ognisku ziemniaka? Oj, my też nie możemy się już doczekać tych chwil, kiedy to będziemy mogli pod chmurką, wspólnie z Wami delektować się wiosną i nadchodzącym latem. Dlatego mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Dziś trochę opowiemy jak to będzie wszystko pięknie wyglądało a chwilę potem… zaprosimy do nas na otwarcie sezonu grillowego

grillowa uczta

Pod gołym niebem najpiękniej

Jak wiecie dysponujemy przepiękną przestrzenią, którą otulają drzewa, krzewy i kwiaty. To wszystko sprawia, że dodając kilka, dosłownie kilka elementów dekoracyjnych możemy wspólnie z Wami poczuć się jak na wakacjach u Babci. W ciszy, oddychając świeżym powietrzem i śpiąc do południa. 

W tym roku stawiamy na styl rustykalny. Coraz częściej marzymy o wiejskim, błogim spokoju, dlatego zasiądziemy przy drewnianym, długim stole, obowiązkowo z drewnianymi ławami, na których znajdziecie piękne poduchy i pledy w łowickie wzory. 

Na stole pojawią się elementy mchu oraz łąkowe kwiaty i wianki, które przysłużą się niejednej damie tego wieczoru. Za to zastawa stołowa to piękna kolekcja pochodząca z naszego rodzimego Bolesławca. Oj mamy nadzieję, że będziecie miło zaskoczeni. 

Szczególnie gdy słońce powoli będzie zachodziło a my nadal będziemy mogli się bawić i korzystać z tej integracji wiosennej. 

przyjęcie pod chmurką

Grillowa uczta 

Skoro już się spotkaliśmy w tak pięknych okolicznościach przyrody, nie może zabraknąć pysznego jedzenia. Oczywiście prosto z grilla. Ucztę rozpoczniemy od grillowanych zielonych szparagów, pieczonych młodych ziemniaków oraz pomidorów zapiekanych z serem feta. Dodatkiem będzie dressing, którego składników zdradzić nie możemy. Jest to to tajemnicza receptura naszego szefa kuchni. 

Danie główne sami będziecie mogli skomponować. Do wyboru będziecie mieli tradycyjną kiełbasę, kaszankę do której nasz szef kuchni przygotuje frużelinę z cebuli, karkówkę oraz kurczaka z suszonymi pomidorami.  

Jako dodatek proponujemy warzywne szaszłyki, nadziewane pieczarki, pieczone buraki oraz bataty. Na długo zapamiętacie to spotkanie kulinarne.  

Akademia Kulinarna aż “chuczy” od przychylnych pomruków. Spokojnie jeszcze tylko dwa tygodnie i wszyscy otwórzmy ten sezon grillowy. W końcu majóweczka zobowiązuje – nie ma co zwlekać. Jakub Kuroń, bo to właśnie on nas tak rozsmakował w tych grillowych aromatach już niebawem opowie więcej na tematy kulinarne i nie tylko. 

Stay tuned! I do zobaczenia na Jutrzenki76 w Warszawie.

rodzinne spotkanie przy grillu

Rozglądasz się za miejscem na imprezę integracyjną w Warszawie?

Sprawdź naszą ofertę sali na wynajem w Warszawie. Lokalizacja blisko centrum, dla 150 gości.

Sprawdź naszą propozycję